Duhová zahrada

INFORMACE O PROJEKTU

Naše mateřská škola se hlásí do Grantové výzvy 2017 Nadace proměny Karla Komárka v programu Zahrada hrou.

Cíl grantové výzvy je zaměřen na obnovu nebo vybudování zahrad u mateřských škol v přírodním stylu

Co získá úspěšný žadatel:

nadační příspěvek do výše 800 tis. Kč

odbornou podporu během projektu

Průběh grantové výzvy

1. listopadu 2017 - vyhlášení grantové výzvy

1. února 2018 - konference Zahrada hrou 2018

31. března 2018 - uzávěrka podání žádostí o nadační podporu

duben – září 2018 - tříkolové hodnocení žádostí

Cílem našeho projektu je vytvořit prostředí pro volnou kreativní hru, dát dětem možnost sbírat zkušenosti při hře s vodou, zemí, vzduchem a tvořivým materiálem. Přirozeným způsobem rozvíjet sociální kontakty a zamezit vzniku agresivního chování dětí. Realizace záměru zásadním způsobem obohatí a prohloubí stávající výukový a výchovný koncept v mateřské škole.

Předkládaný projekt řeší úpravu školní zahrady při mateřské škole na školní zahradu s prvky v přírodním stylu, která bude využitelná ve všech 4 ročních obdobích. Obsahem projektu je přeměna stávajících venkovních prostor mateřské školy tak, aby sloužily i k environmentálnímu vzdělávání, výchově a osvětě, podporovaly u dětí pravidelný pobyt v přírodním prostředí a zdravý kontakt s rizikem.

Zájmem MŠ je dostat přírodu do zahrady a děti do přírody. Jednotlivé prvky jsou voleny tak, aby probudily zájem o pozorování přírodních procesů a umožnily získat informaci na základě zkušeností.

Projekt bude koncipován v souladu se Školním vzdělávacím programem MŠ Duhový svět a s tím souvisí pracovní název projektu Duhová zahrada aneb Děti v říši divů. Duhovou zahradou budou děti provázet postavičky v duhových barvách, každá barva bude mít svůj význam. Do zahrady se bude vstupovat duhovou branou, k orientaci budou sloužit  rozcestníky a orientační mapa. Rádi bychom vybudovali přírodní amfiteátr s posezením ve svahu, tvořivou dílnu s ohništěm (dětské ponky, kuchyňka apod.), hmatové stezky, přírodní domečky s využitím stávajícího terénu, užitkovou zahradu – bylinná spirála, vyvýšené záhony, užitkové jedlé keře, popřípadě ovocné stromy, mlhoviště, ukázka koloběhu vody v malém provedení, přírodní logopedický koutek s pískovničkami.

Velký význam hraje aktivní přístup všech zúčastněných, to znamená zaměstnanců, rodičů a dětí, partnerů MŠ. Děti se podílí na jednoduchých činnostech, dbají o pořádek, třídí odpad, starají se o rostliny, vše samozřejmě pod dohledem.

Projekt chceme pojmout jako cestu poznání, na které se děti učí nezávislosti, samostatnosti a odvaze.

Podrobné informace o projektu ZAHRADA HROU najdete na www.nadace-promeny.cz.

JAK SE ZAHRADA MĚNÍ

před rekonstrukcípřed rekonstrukcípo rekonstrukcipo rekonstrukcipřed rekonstrukcípo rekonstrukci
VÍCE FOTOGRAFIÍ NAJDETE VE SLOŽCE " I ALBA" DUHOVÁ ZAHRADA

RYCHLÝ KONTAKT